Dlaczego warto wykonać badanie wzroku, nawet jeśli nie odczuwamy problemów ze wzrokiem?
Przekonanie, że do lekarza chodzi się tylko wtedy, gdy odczuwa się pewne dolegliwości, nie jest właściwe. Nie od dziś wiadomo, jak ważna jest profilaktyka. Dotyczy ona również regularnego badania wzroku. Dlaczego warto systematycznie odwiedzać gabinet okulisty? Jak często powinno się to robić? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.
Znaczenie profilaktycznych badań wzroku
Profilaktyczne badania wzroku, w Łodzi wykonywane w naszym Centrum Optyki i Słuchu, są istotne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze wzrokiem. Wiele schorzeń, takich jak jaskra czy zaćma, rozwija się powoli i może nie dawać żadnych objawów aż do momentu, gdy choroba stanie się zaawansowana. Regularne badania pozwalają na monitorowanie stanu oczu i szybkie podjęcie działań leczniczych w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Działanie to może nie tylko poprawić widzenie, ale przede wszystkim nie doprowadzić do rozwoju groźnych powikłań.
Co ważne, systematyczne wizyty u okulisty są kluczowe nie tylko dla dorosłych, ale również i dzieci. U tych drugich kluczowe znaczenie ma kontrolowanie prawidłowego rozwoju wzroku na różnych etapach życia. Dzięki takim profilaktycznym badanom wcześnie wykryte nieprawidłowości mogą być skorygowane za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Pozwala to uniknąć wielu poważniejszych problemów, a przede wszystkim zwiększa komfort życia dziecka, które nie zawsze jest w stanie powiedzieć opiekunowi o swoim problemie.
Jak często powinno się badać wzrok?
Częstotliwość badań wzroku zależy od wieku, aktualnego stanu zdrowia oraz predyspozycji genetycznych w zakresie chorób oczu. Dzieci powinny mieć sprawdzany wzrok już od pierwszych lat życia, a następnie co dwa lata. Osoby dorosłe powinny wykonywać badania minimum raz na dwa lata, natomiast osoby po 40. roku życia powinny badać wzrok co rok. W przypadku występowania w rodzinie chorób oczu, takich jak jaskra czy zaćma, badania powinny być wykonywane częściej. Częściej powinni wykonywać je też ci, którzy mają stwierdzoną wadę wzroku. W ich przypadku również rekomendowana jest coroczna kontrola.